Mobil (Seyyar)Yükleme Rampası Nedir?

            Mobil Rampalar 1000-1600 mm arasında değişen yüksekliğe kadar yükleme ve boşaltma yapmaya yarayan makinelerdir. Ayrıca mobil rampa duruma göre yeri kolaylıkla değiştirilebilen hareketli makinelerdir. Yükleme alanlarında serbestçe yer değiştirip, araç kasasının en uç kısmına kadar boşaltma işlemi yapabilmektedir. Yükleme yapılan araç yükseklikleri farklılık gösterdiği durumlarda oldukça kolaylık sağlamaktadır. Standart modellerinin yanında kişinin isteği doğrultusunda ve özel ölçülerde imal edilmektedir.

Mobil rampa, araç ve depo alanı arasında köprü vazifesi görür. Tek tuşla rahatlıkla kullanılabilme özelliğine sahiptir. Standart 6 ton yükleme kapasitesi olan mobil rampalar istenilen ebat ve taşıma kapasitesinde de hazırlanabilmektedir. Değişen malzeme ve özelliklere göre mobil rampa fiyatları farklılık göstermektedir.

Mobil ( Seyyar) Rampa Ürün Modelleri Nelerdir?                                             

Farklı çeşitleri bulunan mobil rampalar, yükün hafifletilmesi amacına hizmet eder. Kısaca mobil rampa modelleri şu şekilde açıklanabilir.

Menteşeli Rampa Modelleri

Menteşeli rampa modelleri, beton içine gömülüp kullanılmaktadır. Yükleme süresini kısaltıp iş verimliliğini arttıran bu model, geniş hareket seçeneğiyle yükleme ve boşaltmada tüm araçlara uyum sağlamaktadır. Yapısı gereği araç yüksekliğine göre seviyeyi otomatik olarak ayarlar. İstenilen konumda güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Hidrolik ve elektrik uyumu sayesinde kolayca kurulan ve imal edildiği gözyaşı desenli saç aracılığıyla forklifin kayması engellenmektedir.

Teleskopik Rampa Modelleri

Genellikle konteyner yüklemelerinde menteşeli rampanın yetmediği hallerde teleskopik rampa modelleri tercih edilmektedir. Hidrolik ekipmanları ve uyumlu tasarımları ile kolay kullanım sağlamaktadır.600-1000 mm’ ye kadar imal edilmekte olan teleskopik rampalar 12/13 mm kalınlığındaki hidrolik konteyner yüklemeleri için en uygun modellerdir. İstenilen konumda durmasını sağlayan güvenli bir kullanıma sahiptir.

Dik Rampa Modelleri

Rampanın beton içerisine konulmasının uygun olmadığı durumlarda dik rampa modelleri oldukça kolaylık sağlamaktadır. Fazladan bir inşaat işi gerektirmediği için kullanımı oldukça kolaydır. Kontrol panosu ve hidrolik ünite uyumu ile seviye ayarı otomatik olarak yapılabilmektedir. Dik rampa modelleri, iki katlı işletmeler için en uygun modellerdir. Seçenekler arasında, sarı- siyah emniyet işaretlemeleri, araç çarpmasını önleyici profil desteği ve hidrolik hortum patlama valfi yer almaktadır. Mobil rampa fiyatları kullanılan malzemenin kalitesine ve rampanın özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir.

Rampa Hizmetinin Tercih Edilme Nedeni Nedir?

Etkili, güvenli ve pratik eşya yükleme özellikleri sebebiyle tercih edilen rampa hizmeti aynı zamanda forklift araçlarını kolaylıkla taşıyan rampa seçeneklerine sahiptir. Her araçla uyumlu olan tasarımları etkili kullanımı da beraberinde getirmektedir. İlkel rampalar forklift kayması, ayak sıkışması, rampanın devrilmesi ve benzeri birçok kazaya neden olabilmektedir.

Ahşap ve metal malzemelerle yapılan tüm rampa çalışmaları dayanıklılık özelliğine sahip değildir. Bu sebeple dayanıklı rampaların varlığına ihtiyaç vardır. Hayatı kolaylaştıran rampalar, taşıma, iş gücü ve benzeri birçok alanda etkili çözümler sunmaktadır. Ağır kaldırma kapasitesi yüksek olan rampalar, yükleme işlemini kısa sürede gerçekleştirip yükleme süresini oldukça kısaltmaktadır. Ayrıca her bütçeye uygun mobil rampa fiyatları tüketicinin tercihine sunulmaktadır.

Yazar: admin